Oikeusturva ei ole pelkästään rahasta kiinni

Advokaatti-lehden pääkirjoitus 1/1999:

Markku Fredman

Asianajajaliiton valtuuskunta hyväksyi tammikuussa 1995 liitolle oikeusturvaohjelman, jossa esitettiin näkemys oikeusturvan tilasta ja silloisista ajankohtaisista ongelmista.

Ohjelmassa oikeusturva määriteltiin niiksi tehokkaiksi keinoiksi, joilla ihmisten oikeudet toteutetaan. Puutteita voi siis olla niin itse oikeuksissa kuin keinoissa ja keinojen tehokkuudessa.

Liiton oikeussuojavaliokunta laati viime syksynä seurantaraportin, joka esiteltiin valtuuskunnalle tammikuun kokouksessa. Seurantaa tehtäessä oli yllättävää, että ne ongelmakohdat, joihin vuonna 1995 kiinnitimme huomion, olivat lähes kaikki kokeneet jonkinasteisen parannuksen. Parannuksiksi luimme myös sen, että oikeusasiamies tai oikeuskansleri on kiinnittänyt huomionsa johonkin oikeusturvaohjelman huolenaiheista. Lainvalvojien moitteet voisi tietenkin nähdä myös osoituksena ongelmista, mutta uskallamme luottaa siihen, että heidän ei tarvitse samasta asiasta kovin montaa kertaa huomauttaa.

Jotkin epäkohdat eivät ole neljässä vuodessa parantuneet. Edelleenkään muuta kuin suomenkieltä puhuvat eivät saa riittävästi oikeuspalveluja omalla kielellään. Oikeusturvavakuutusalalla ei ole kilpailua. Menettelyn kalleus estää aiheellisetkin oikeudenkäynnit. Esitutkintapöytäkirjaan ei voi luottaa, kun poliisi haluaa vaieta mm. epäkonventionaalisista keinoistaan.

Oikeusturvan kohentaminen ei ole aina rahasta kiinni. Kun koko 1990-luvun loppupuoli on ollut valtion talouden säästöjen aikaa, on samanaikaisesti puututtu moneen epäkohtaan ja resursseja siirtämällä todella parannettu oikeusturvan tasoa.

Suurin osa viime vuosien parannuksista on tapahtunut vain menettelytapoja uudistamalla: ratkaisut perustellaan paremmin ja kiinnitetään enemmän huomiota siihen, miltä ratkaisutoiminta näyttää oikeutta hakevalle ihmiselle. Luottamusta herättävä tuomitsemistoiminta ei anna aihetta muutoksenhakuun. Näin vapautuu resursseja parempiin ja tehokkaampiin tapoihin toteuttaa ihmisten oikeudet.

Liiton oikeusturvaohjelma ja sen seurantamuistio ovat luettavissa asianajajaliiton internet-sivuilta. Oikeusturvan seuranta jatkuu.

Asianajotoimisto Fredman & Månsson

Asianajotoimisto Fredman & Månssonin omistaa asianajaja, varatuomari, OTT Markku Fredman.

Verkkolaskutusosoite:

  • OVT-tunnus 003707398082
    Operaattori Apix Messaging Oy (003723327487)

Laskut PDF-liitetiedostona:

  • 003707398082@procountor.apix.fi

Paperilaskut skannattavaksi:

  • Asianajotoimisto Fredman & Månsson Oy
    PL 16112
    00021 LASKUTUS

Ota yhteyttä

Hämeentie 68 A, 2. krs, 00550 Helsinki

Puhelin:

  • Fredman 0400-464094

Yhteystiedot »